737 652 191

Lidé v naší škole

Jan Slavík, základní škola, třídní učitel 2. třídy + AJ

Jan Slavík

Jsem  otec tří skvělých synů a třídní učitel na naší báječné waldorfské škole v Turnově. Každý den se třídou je mojí malou výpravou za dobrodružstvím a poznáním. Dětí ve třídě mám třináct – ideální parta do nepohody i do slunných dní. Kromě života se svou třídou a obvyklých učitelských příprav rád skládám pro svoje žákyně a žáky básně, písně a píši krátké divadelní hry.

V minulosti jsem prošel dvěma cykly třídnictví na waldorfské škole v Semilech, kteréžto jsem vděčný za svůj profesní růst a na níž rád vzpomínám. V obou svých kmenových třídách jsem mimo jiné vyučoval angličtinu. Na waldorfském lyceu jsem několik let učil hudbu.

Absolvoval jsem studium pedagogiky v norském Oslu, které probíhalo prezenčně i dálkově v anglickém jazyce, a získal jsem titul M.Ed. (Master of Education). Rok jsem doprovázel rodilého mluvčího při výuce angličtiny pro děti v dětských domovech. Zde jsme využívali metodu Wattsenglish, která má leccos společného s waldorfskými přístupy.. Waldorfský učitelský seminář (London Waldorf Teacher Training Seminar) pod vedením dnes již legendárního Briena Masterse jsem absolvoval v Londýně. Tehdy jsem s manželkou a prvním synem žil a pracoval jako pečovatel a manažer domácnosti v komunitním centru pro lidi s postižením Camphill Milton Keynes. A v dávných dobách, coby mladíček a čerstvý absolvent oboru zahradní a krajinné tvorby na VOŠ v Mělníku, jsem po dobu jednoho roku studoval a provozoval arboristiku v Pennsylvánii, USA.

Kdybych měl stručně říci, proč jsem si vybral učitelství na waldorfské škole, byl to idealismus a nadšení, které mě naplňovaly a dodnes naplňují při četbě přednášek a knih Rudolfa Steinera. Také mě ovlivnil silný a pozitivní zážitek z návštěvy mojí první waldorfské školy. Tehdy to bylo v King’s Langley v Anglii. Idealismus mi do jisté míry vydržel do dnes, vděčím za to svým žákům, inspirativním kolegům a kolegyním naší školy, jakožto i podporujícím a milým rodičům mých svěřenců.

V současnosti učím také na ZUŠ Železný Brod klasickou, elektrickou a basovou kytaru. Ve volném čase jsem cvičitelem jógy. Kurz cvičitele jógy jsem absolvoval při české akademii jógy (ČAJ). Jsem také držitelem trenérského oprávnění získaného na FTVS v Praze. A uvidíte-li někde na plakátech, že hraje Šumný jazz, přijďte si naše jazzové trio poslechnout. Zpívám v něm a hraji na kytaru. V pokročilých hodinách pak beru do ruky i housle. Táto, díky, že jsi mi je tenkrát v sedmi letech přisoudil.